Veľký úspech Lokomotívy

Postupom medzi najlepších 8 družstiev na Majstrovstvách Európy klubov dosiahla výprava Loky výborný výsledok na medzinárodnej scéne. Vybojovali ho Jarolím Vícen, Milan Dratva, Katarína Vargová a Katarína Šariščanová. 

Poľský Bialystok privítal 14 družstiev z 12 krajín (Belgicko, Česko, Francúzsko, Lotyšsko, Luxembursko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rusko, Slovensko, Španielsko, Taliansko). Zastúpenie v podobe dvoch tímov mali domáci Poliaci a Francúzi.

V skupine sa Loky stretla s obhajcami trofeje, francúzskym Issy Les Moulineaux BC, ktorí sa spoliehali najmä na svojich domácich hráčov akými sú Lucas Corvee, Gaetan Mittelheisser či Perinne Lebuhanic a Audrey Fontaine, no k dispozícii mali  aj úradujúce majsterky Európy v štvorhre, bulharské sestry Gabrielu a Stefani Stoevové. Ďalším súperom Lokomotívy Košice bolo pre nás neznáme nórske družstvo Moss BK.

Pred začiatkom turnaja sa pre zväzovú stránku vyjadril vedúci družstva Martin Kožár:

„Proti francúzskemu družstvu veľkú šancu vyhrať nemáme /mená hráčov a hráčok hovoria za všetko/. Verím, že si hráči dobre zahrajú a podajú veľmi kvalitný výkon. Avšak proti Nórom chceme zabojovať o víťazstvo a tým aj o postup zo skupiny do štvrťfinále.“ 

A jeho predpoklady vyšli. V prvom zápase v skupine sa Loky stretla s nórskym družstvom a po výbornom výkone vyhrala 4:1.

Výsledky jednotlivých zápasov:

Lokomotíva Košice – Moss BK 4:1

XD: Dratva/Šariščanová – Kristensen/Syvertsen 19:21,21:19,21:14
MS: Jarolím Vícen – Benjamin Nordén 21:10,21:10
WS: Katarína Vargová – Marlene Waland 21:11,21:16
MD: Dratva/Vícen – Kristensen/Nordén 21:15,21:11
WD: Šariščanová/Vargová – Jorgensen/Syvertsen 15:21,18:21

Pozápasové hodnotenie M.Kožára:

„Ak by som mal zhodnotiť náš výkon proti Nórsku jedným slovom, bolo by to dominancia. Boli sme lepší a pomohlo nám, že sme ukoristili hneď prvý zápas stretnutia. Tím hral v skvelej nálade, všetci sa podporovali. V druhom zápase Jaro predviedol výborný výkon a Katka V. nám zaistila víťazstvo hneď v treťom stretnutí ženskej dvojhry. V štvorhre mužov mali chlapci rozhodne navrch. Škoda posledného zápasu, kde sa dievčatám nepodarilo zvíťaziť a Nóri si pripísali svoj jediný bod.“

Loky si týmto víťazstvom zaistila postup a proti veľkému favoritovi a obhajcovi titulu mohla nastúpiť uvoľnene. Každý vybojovaný set, alebo dokonca zápas by bol veľkým úspechom. A ten aj prišiel v podobe víťazstva Milana Dratvu v dvojhre mužov. Aj ďaľšie zápasy, až na ženskú štvorhru, boli vyrovnané. Sestry Stoeva sú ale tohtoročnými majsterkami Európy a predstavujú svetovú špičku, keď sú v svetovom rebríčku štvorhry na deviatom mieste.

Výsledky jednotlivých zápasov:

Issy Les Moulineaux - Lokomotiva Kosice 4:1

XD: Audrey Fontaine / Gaetan Mittelheisser - Katarina Sariscanova / Jarolim Vicen 21:13, 21:14
MS: Yoann Turlan - Milan Dratva 15:21,21:18, 17:21
WS: Stefani Stoeva - Katarina Vargova 21:19,21:12
MD: Mihail Popov / Florent Riancho - Milan Dratva / Jarolim Vicen 21:18,21:18
WD: Gabriela Stoeva / Stefani Stoeva - Katarina Sariscanova / Katarina Vargova 21:3,21:8.

A hodnotenie M.Kožára:

„Pred obhajcami titulu z Francúzska sme mali istý rešpekt, vieme o ich kvalitách a pocítili sme to na vlastnej koži. Opäť pekný bojovný výkon v prvom mixe a vydarená mužská dvojhra vyústili v priebežné skóre 1-1. Od toho bodu si to však súperi postrážili. Napriek tomu ale musím pochváliť hráčov za snahu.“

„Celkovo hodnotím skupinovú fázu ako vydarenú, keď sa nám po prvýkrát podarilo postúpiť do štvrťfinále majstrovstiev Európy. Je to obrovský úspech, a o to väčší, že sme na turnaj prišli s tímom zloženým len z domácich hráčov.“

 

Calvi Network BC Milano - to bol štvrťfinálový súper Lokomotívy. Miláno vyhralo 3.skupinu, keď porazilo BK 1973 DELTACAR Benátky nad Jizerou 3:2, portugalský ACD Che Lagoense 5:0 a belgický BAD79 Anderlecht 5:0. Medzi mužmi sa opierali o Juliena Carraggi z Belgicka a Indonézana Wisnu Putro. Ženskú časť v skupinových zápasoch víťazne obstarali Estónky Kristin KUUBA a Helina RUUTEL.

Po prehranom mixe, v ktorom nastúpili Milan s Katkou Šariščanovou vyrovnal stav stretnutia Jaro Vícen, ktorý v troch setoch zdolal Carraggiho. V dvojhre žien nedala Kristin Kuuba Katke Vargovej šancu. Ale aj druhýkrát sa podarilo vyrovnať, keď Jaro s Milanom po výbornom výkone zdolali pár Carragi (/ Putro. Estónky potom rozhodli o treťom a víťaznom bode pre nášho súpera.

Výsledky jednotlivých zápasov:

Lokomotíva Košice – Calvi Network BC Milano 2:3

XD: Dratva/Šariščanová – Putro/Ruutel 5:21,14:21

MS: Jarolím Vícen – Julien Carraggi 12:21, 21:14,21:14
WS: Katarína Vargová – Kristin Kuuba 9:21,6:21
MD: Dratva/Vícen – Carraggi/Putro 21:15,16:21,21:15
WD: Šariščanová/Vargová – Kuuba/Ruutel 10:21,10:21

Loky proti favoritovi podala veľmi dobrý výkon, dosiahla tesný výsledok a maximum, čo sa dalo. 
Ďakujeme za vynikajúcu reprezentáciu klubu a Slovenska !